Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz.
| Main Authors: | , , , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Language: | English |
| Published: |
2011
|
| Online Access: | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/25137/ |
| _version_ | 1848845227069014016 |
|---|---|
| author | Hassan , Jumiah Hashim, Mansor Wong, Swee Yin Lai, Yoke Ping |
| author_facet | Hassan , Jumiah Hashim, Mansor Wong, Swee Yin Lai, Yoke Ping |
| author_sort | Hassan , Jumiah |
| building | UPM Institutional Repository |
| collection | Online Access |
| first_indexed | 2025-11-15T08:43:28Z |
| format | Article |
| id | upm-25137 |
| institution | Universiti Putra Malaysia |
| institution_category | Local University |
| language | English |
| last_indexed | 2025-11-15T08:43:28Z |
| publishDate | 2011 |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | upm-251372013-07-19T02:59:37Z http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/25137/ Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. Hassan , Jumiah Hashim, Mansor Wong, Swee Yin Lai, Yoke Ping 2011 Article PeerReviewed Hassan , Jumiah and Hashim, Mansor and Wong, Swee Yin and Lai, Yoke Ping (2011) Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. Solid State Science and Technology, 19 (2). pp. 337-341. ISSN 0128-7389 English |
| spellingShingle | Hassan , Jumiah Hashim, Mansor Wong, Swee Yin Lai, Yoke Ping Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title | Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title_full | Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title_fullStr | Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title_full_unstemmed | Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title_short | Dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 Hz to 1 MHz. |
| title_sort | dielectric properties of barium strontium titanate ceramics at 20 hz to 1 mhz. |
| url | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/25137/ |