Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review.
Supercritical fluid extraction (SFE) offers an alternative method to conventional extraction of fatty acids. SFE was developed for analytical application in the mid-1980s in response to the desire to reduce the use of organic solvents in the laboratory environment, and it is now becoming a standard...
| Main Authors: | , , , , , , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Language: | English English |
| Published: |
Elsevier
2009
|
| Online Access: | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/ http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/1/Application%20of%20supercritical%20CO2%20in%20lipid%20extraction.pdf |
| _version_ | 1848842059339792384 |
|---|---|
| author | F., Sahena Sarker, Zaidul Islam Selamat, Jinap A.A., Karim K. A., Abbas N.A.N., Norulaini A.K.M., Omar |
| author_facet | F., Sahena Sarker, Zaidul Islam Selamat, Jinap A.A., Karim K. A., Abbas N.A.N., Norulaini A.K.M., Omar |
| author_sort | F., Sahena |
| building | UPM Institutional Repository |
| collection | Online Access |
| description | Supercritical fluid extraction (SFE) offers an alternative method to conventional extraction of fatty acids. SFE was developed for analytical application in the mid-1980s in response to the desire to reduce the use of organic solvents in the laboratory environment, and it is now becoming a standard method for the extraction, fractionation, refinement and deodorization of lipids or essential oils containing sample matrices at the industrial scale. This paper reviews applications of supercritical fluid technology in fatty acid/lipid extraction using carbon dioxide. Carbon dioxide is an ideal supercritical fluid because of its environmentally benign, non-toxic, non-flammable, non-polluting, recoverable characteristics and its ability to solubilise lipophilic substances. A summary of commercial applications and examples of recent developments of SFE in the food processing industry are also reviewed. |
| first_indexed | 2025-11-15T07:53:07Z |
| format | Article |
| id | upm-13242 |
| institution | Universiti Putra Malaysia |
| institution_category | Local University |
| language | English English |
| last_indexed | 2025-11-15T07:53:07Z |
| publishDate | 2009 |
| publisher | Elsevier |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | upm-132422015-10-05T06:39:38Z http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/ Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. F., Sahena Sarker, Zaidul Islam Selamat, Jinap A.A., Karim K. A., Abbas N.A.N., Norulaini A.K.M., Omar Supercritical fluid extraction (SFE) offers an alternative method to conventional extraction of fatty acids. SFE was developed for analytical application in the mid-1980s in response to the desire to reduce the use of organic solvents in the laboratory environment, and it is now becoming a standard method for the extraction, fractionation, refinement and deodorization of lipids or essential oils containing sample matrices at the industrial scale. This paper reviews applications of supercritical fluid technology in fatty acid/lipid extraction using carbon dioxide. Carbon dioxide is an ideal supercritical fluid because of its environmentally benign, non-toxic, non-flammable, non-polluting, recoverable characteristics and its ability to solubilise lipophilic substances. A summary of commercial applications and examples of recent developments of SFE in the food processing industry are also reviewed. Elsevier 2009 Article PeerReviewed application/pdf en http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/1/Application%20of%20supercritical%20CO2%20in%20lipid%20extraction.pdf F., Sahena and Sarker, Zaidul Islam and Selamat, Jinap and A.A., Karim and K. A., Abbas and N.A.N., Norulaini and A.K.M., Omar (2009) Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. Journal of Food Engineering, 95 (2). pp. 240-253. ISSN 0260-8774 10.1016/j.jfoodeng.2009.06.026 English |
| spellingShingle | F., Sahena Sarker, Zaidul Islam Selamat, Jinap A.A., Karim K. A., Abbas N.A.N., Norulaini A.K.M., Omar Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title | Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title_full | Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title_fullStr | Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title_full_unstemmed | Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title_short | Application of supercritical CO2 in lipid extraction – a review. |
| title_sort | application of supercritical co2 in lipid extraction – a review. |
| url | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/ http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/ http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/13242/1/Application%20of%20supercritical%20CO2%20in%20lipid%20extraction.pdf |