Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells
In recent years, long non-coding RNAs (lncRNAs) have been shown to play important regulatory roles in cellular processes. Growth arrests specific transcript 5 (GAS5) is a lncRNA that is highly expressed during the cell cycle arrest phase but is downregulated in actively growing cells. Growth arrests...
| Main Authors: | , , , , , , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Published: |
MDPI AG
2022
|
| Online Access: | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/102517/ |
| _version_ | 1848863817547644928 |
|---|---|
| author | Kaur, Jesminder Salehen, Nur’ain Norazit, Anwar Abdul Rahman, Amirah Abdul Murad, Nor Azian Nik Abd. Rahman, Nik Mohd Afizan Ibrahim, Kamariah |
| author_facet | Kaur, Jesminder Salehen, Nur’ain Norazit, Anwar Abdul Rahman, Amirah Abdul Murad, Nor Azian Nik Abd. Rahman, Nik Mohd Afizan Ibrahim, Kamariah |
| author_sort | Kaur, Jesminder |
| building | UPM Institutional Repository |
| collection | Online Access |
| description | In recent years, long non-coding RNAs (lncRNAs) have been shown to play important regulatory roles in cellular processes. Growth arrests specific transcript 5 (GAS5) is a lncRNA that is highly expressed during the cell cycle arrest phase but is downregulated in actively growing cells. Growth arrests specific transcript 5 was discovered to be downregulated in several cancers, primarily solid tumors, and it is known as a tumor suppressor gene that regulates cell proliferation, invasion, migration, and apoptosis via multiple molecular mechanisms. Furthermore, GAS5 polymorphism was found to affect GAS5 expression and functionality in a cell-specific manner. This review article focuses on GAS5’s tumor-suppressive effects in regulating oncogenic signaling pathways, cell cycle, apoptosis, tumor-associated genes, and treatment-resistant cells. We also discussed genetic polymorphisms of GAS5 and their association with cancer susceptibility. |
| first_indexed | 2025-11-15T13:38:57Z |
| format | Article |
| id | upm-102517 |
| institution | Universiti Putra Malaysia |
| institution_category | Local University |
| last_indexed | 2025-11-15T13:38:57Z |
| publishDate | 2022 |
| publisher | MDPI AG |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | upm-1025172024-03-12T09:24:40Z http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/102517/ Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells Kaur, Jesminder Salehen, Nur’ain Norazit, Anwar Abdul Rahman, Amirah Abdul Murad, Nor Azian Nik Abd. Rahman, Nik Mohd Afizan Ibrahim, Kamariah In recent years, long non-coding RNAs (lncRNAs) have been shown to play important regulatory roles in cellular processes. Growth arrests specific transcript 5 (GAS5) is a lncRNA that is highly expressed during the cell cycle arrest phase but is downregulated in actively growing cells. Growth arrests specific transcript 5 was discovered to be downregulated in several cancers, primarily solid tumors, and it is known as a tumor suppressor gene that regulates cell proliferation, invasion, migration, and apoptosis via multiple molecular mechanisms. Furthermore, GAS5 polymorphism was found to affect GAS5 expression and functionality in a cell-specific manner. This review article focuses on GAS5’s tumor-suppressive effects in regulating oncogenic signaling pathways, cell cycle, apoptosis, tumor-associated genes, and treatment-resistant cells. We also discussed genetic polymorphisms of GAS5 and their association with cancer susceptibility. MDPI AG 2022-05 Article PeerReviewed Kaur, Jesminder and Salehen, Nur’ain and Norazit, Anwar and Abdul Rahman, Amirah and Abdul Murad, Nor Azian and Nik Abd. Rahman, Nik Mohd Afizan and Ibrahim, Kamariah (2022) Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells. Non-Coding RNA, 8 (3). art. no. 39. pp. 1-15. ISSN 2311-553X https://www.mdpi.com/2311-553X/8/3/39 10.3390/ncrna8030039 |
| spellingShingle | Kaur, Jesminder Salehen, Nur’ain Norazit, Anwar Abdul Rahman, Amirah Abdul Murad, Nor Azian Nik Abd. Rahman, Nik Mohd Afizan Ibrahim, Kamariah Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title | Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title_full | Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title_fullStr | Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title_full_unstemmed | Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title_short | Tumor suppressive effects of GAS5 in cancer cells |
| title_sort | tumor suppressive effects of gas5 in cancer cells |
| url | http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/102517/ http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/102517/ http://psasir.upm.edu.my/id/eprint/102517/ |