Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing
This study examines the wear behavior of Ti6Al4V following nanosecond pulse laser surface texturing (LST) using 15 W power, 60 kHz frequency, and 180 mm/s speed. Tested under dry sliding conditions with a 20 N load, 0.3 m/s speed, and 900 s duration, LST produced melt bulges that enhanced surface we...
| Main Authors: | , , , , |
|---|---|
| Format: | Book Chapter |
| Language: | English English English |
| Published: |
Trans Tech Publications Ltd
2025
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/ http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/1/Materials%20Science%20Forum.pdf http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/2/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.gif http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/3/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.pdf |
| _version_ | 1848827111440121856 |
|---|---|
| author | Mohd Harizan, Zul Mahadzir, Ishak@Muhammad R. M., Nasir Aiman, Mohd Halil Quazi, Moinuddin Mohammed |
| author_facet | Mohd Harizan, Zul Mahadzir, Ishak@Muhammad R. M., Nasir Aiman, Mohd Halil Quazi, Moinuddin Mohammed |
| author_sort | Mohd Harizan, Zul |
| building | UMP Institutional Repository |
| collection | Online Access |
| description | This study examines the wear behavior of Ti6Al4V following nanosecond pulse laser surface texturing (LST) using 15 W power, 60 kHz frequency, and 180 mm/s speed. Tested under dry sliding conditions with a 20 N load, 0.3 m/s speed, and 900 s duration, LST produced melt bulges that enhanced surface wear resistance. This study demonstrates that nanosecond pulse laser surface texturing on Ti6Al4V significantly enhances wear resistance, reducing wear rate by 3% and coefficient of friction by 5%. |
| first_indexed | 2025-11-15T03:55:31Z |
| format | Book Chapter |
| id | ump-44472 |
| institution | Universiti Malaysia Pahang |
| institution_category | Local University |
| language | English English English |
| last_indexed | 2025-11-15T03:55:31Z |
| publishDate | 2025 |
| publisher | Trans Tech Publications Ltd |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | ump-444722025-04-30T08:02:56Z http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/ Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing Mohd Harizan, Zul Mahadzir, Ishak@Muhammad R. M., Nasir Aiman, Mohd Halil Quazi, Moinuddin Mohammed TJ Mechanical engineering and machinery TL Motor vehicles. Aeronautics. Astronautics This study examines the wear behavior of Ti6Al4V following nanosecond pulse laser surface texturing (LST) using 15 W power, 60 kHz frequency, and 180 mm/s speed. Tested under dry sliding conditions with a 20 N load, 0.3 m/s speed, and 900 s duration, LST produced melt bulges that enhanced surface wear resistance. This study demonstrates that nanosecond pulse laser surface texturing on Ti6Al4V significantly enhances wear resistance, reducing wear rate by 3% and coefficient of friction by 5%. Trans Tech Publications Ltd 2025-03 Book Chapter PeerReviewed pdf en http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/1/Materials%20Science%20Forum.pdf image en http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/2/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.gif pdf en http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/3/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.pdf Mohd Harizan, Zul and Mahadzir, Ishak@Muhammad and R. M., Nasir and Aiman, Mohd Halil and Quazi, Moinuddin Mohammed (2025) Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing. In: Materials Science Forum. Trans Tech Publications Ltd, Switzerland, pp. 99-104. https://doi.org/10.4028/p-VGjk5u https://doi.org/10.4028/p-VGjk5u |
| spellingShingle | TJ Mechanical engineering and machinery TL Motor vehicles. Aeronautics. Astronautics Mohd Harizan, Zul Mahadzir, Ishak@Muhammad R. M., Nasir Aiman, Mohd Halil Quazi, Moinuddin Mohammed Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title | Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title_full | Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title_fullStr | Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title_full_unstemmed | Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title_short | Enhancing the wear resistance of Ti6Al4V by laser surface texturing |
| title_sort | enhancing the wear resistance of ti6al4v by laser surface texturing |
| topic | TJ Mechanical engineering and machinery TL Motor vehicles. Aeronautics. Astronautics |
| url | http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/ http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/ http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/ http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/1/Materials%20Science%20Forum.pdf http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/2/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.gif http://umpir.ump.edu.my/id/eprint/44472/3/Enhancing%20the%20wear%20resistance%20of%20Ti6Al4V%20by%20laser%20surface%20texturing.pdf |