Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas
Understanding the impact of interference upon the performance of a multiple input multiple output (MIMO) based device is of paramount importance in ensuring a design is both resilient and robust. In this work the effect of element-element interference in the creation of multiple channels of a wirele...
| Main Authors: | , , , , , , , , |
|---|---|
| Format: | Conference or Workshop Item |
| Published: |
2016
|
| Online Access: | https://eprints.nottingham.ac.uk/34686/ |
| _version_ | 1848794911851151360 |
|---|---|
| author | Maricar, Mohamed Ismaeel Gradoni, Gabriele Greedy, Steve Ivrlac, Michel T. Nossek, Josef A. Phang, Sendy Creagh, Stephen C. Tanner, Gregor Thomas, David W.P. |
| author_facet | Maricar, Mohamed Ismaeel Gradoni, Gabriele Greedy, Steve Ivrlac, Michel T. Nossek, Josef A. Phang, Sendy Creagh, Stephen C. Tanner, Gregor Thomas, David W.P. |
| author_sort | Maricar, Mohamed Ismaeel |
| building | Nottingham Research Data Repository |
| collection | Online Access |
| description | Understanding the impact of interference upon the performance of a multiple input multiple output (MIMO) based device is of paramount importance in ensuring a design is both resilient and robust. In this work the effect of element-element interference in the creation of multiple channels of a wireless link approaching the near-field regime is studied. The elements of the 2-antenna transmit- and receive-arrays are chosen to be identical folded dipole antennas operating at 5.6 GHz. We find that two equally strong channels can be created even if the antennas interact at sub-wavelength distances, thus confirming previous theoretical predictions. |
| first_indexed | 2025-11-14T19:23:43Z |
| format | Conference or Workshop Item |
| id | nottingham-34686 |
| institution | University of Nottingham Malaysia Campus |
| institution_category | Local University |
| last_indexed | 2025-11-14T19:23:43Z |
| publishDate | 2016 |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | nottingham-346862020-05-04T17:42:50Z https://eprints.nottingham.ac.uk/34686/ Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas Maricar, Mohamed Ismaeel Gradoni, Gabriele Greedy, Steve Ivrlac, Michel T. Nossek, Josef A. Phang, Sendy Creagh, Stephen C. Tanner, Gregor Thomas, David W.P. Understanding the impact of interference upon the performance of a multiple input multiple output (MIMO) based device is of paramount importance in ensuring a design is both resilient and robust. In this work the effect of element-element interference in the creation of multiple channels of a wireless link approaching the near-field regime is studied. The elements of the 2-antenna transmit- and receive-arrays are chosen to be identical folded dipole antennas operating at 5.6 GHz. We find that two equally strong channels can be created even if the antennas interact at sub-wavelength distances, thus confirming previous theoretical predictions. 2016-03-04 Conference or Workshop Item PeerReviewed Maricar, Mohamed Ismaeel, Gradoni, Gabriele, Greedy, Steve, Ivrlac, Michel T., Nossek, Josef A., Phang, Sendy, Creagh, Stephen C., Tanner, Gregor and Thomas, David W.P. (2016) Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas. In: 2016 ESA Workshop on Aerospace EMC, 23-25 May 2016, Valencia, Spain. |
| spellingShingle | Maricar, Mohamed Ismaeel Gradoni, Gabriele Greedy, Steve Ivrlac, Michel T. Nossek, Josef A. Phang, Sendy Creagh, Stephen C. Tanner, Gregor Thomas, David W.P. Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title | Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title_full | Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title_fullStr | Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title_full_unstemmed | Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title_short | Analysis of a near field MIMO wireless channel using 5.6 GHz dipole antennas |
| title_sort | analysis of a near field mimo wireless channel using 5.6 ghz dipole antennas |
| url | https://eprints.nottingham.ac.uk/34686/ |