5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS
With the advantages of low cost, low power consumption, high reliability and potential for large scale integration, CMOS monolithically integrated active pixel chips have significant application in optical sensing systems. The optical front end presented in this thesis will have application in Optic...
| Main Author: | |
|---|---|
| Format: | Thesis (University of Nottingham only) |
| Language: | English |
| Published: |
2007
|
| Subjects: | |
| Online Access: | https://eprints.nottingham.ac.uk/10368/ |
| _version_ | 1848791070210523136 |
|---|---|
| author | Li, Mengxiong |
| author_facet | Li, Mengxiong |
| author_sort | Li, Mengxiong |
| building | Nottingham Research Data Repository |
| collection | Online Access |
| description | With the advantages of low cost, low power consumption, high reliability and potential for large scale integration, CMOS monolithically integrated active pixel chips have significant application in optical sensing systems. The optical front end presented in this thesis will have application in Optical Scanning Acoustic Microscope System (O-SAM), which involves a totally non-contact method of acquiring images of the interaction between surface acoustic waves (SAWs) and a solid material to be characterized.
In this work, an ultra fast optical front-end using improved regulated cascade scheme is developed based on AMS 0.35mm CMOS technology. The receiver consists of an integrated photodiode, a transimpedance amplifier, a mixer, an IF amplifier and an output buffer. By treating the n-well in standard CMOS technology as a screening terminal to block the slow photo-generated bulk carriers and interdigitizing shallow p+ junctions as the active region, the integrated photodiode operates up to 4.9 GHz with no process modification. Its responsivity was measured to be 0.016 A/W. With multi-inductive-series peaking technique, the improved ReGulated-Cascade (RGC) transimpedance amplifier achieves an experimentally measured -3dB bandwidth of more than 6 GHz and a transimpedance gain of 51 dBW, which is the fastest reported TIA in CMOS 0.35mm technology. The 5 GHz Gilbert cell mixer produces a conversion gain of 11 dB, which greatly minimized the noise contribution from the IF stage. The noise figure and input IIP3 of the mixer were measured to be 15.7 dB and 1.5 dBm, respectively. The IF amplifier and output buffer pick up and further amplify the signal for post processing. The optical front end demonstrates a typical equivalent input noise current of 35 pA=pHz at 5 GHz, and a total transimpedance gain of 83 dB ohm whileconsuming a total current of 40 mA from 3.3 V power supply. The -3 dB bandwidth for the optical front end was measured to be 4.9 GHz. All the prototype chips, including the optical front end, and the individual circuits including the photodiode, TIA, mixer were probe-tested and all the measurements were taken with Anritsu VNA 37397D and Anritsu spectrum analyser MS2721A. |
| first_indexed | 2025-11-14T18:22:40Z |
| format | Thesis (University of Nottingham only) |
| id | nottingham-10368 |
| institution | University of Nottingham Malaysia Campus |
| institution_category | Local University |
| language | English |
| last_indexed | 2025-11-14T18:22:40Z |
| publishDate | 2007 |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | nottingham-103682025-02-28T11:08:00Z https://eprints.nottingham.ac.uk/10368/ 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS Li, Mengxiong With the advantages of low cost, low power consumption, high reliability and potential for large scale integration, CMOS monolithically integrated active pixel chips have significant application in optical sensing systems. The optical front end presented in this thesis will have application in Optical Scanning Acoustic Microscope System (O-SAM), which involves a totally non-contact method of acquiring images of the interaction between surface acoustic waves (SAWs) and a solid material to be characterized. In this work, an ultra fast optical front-end using improved regulated cascade scheme is developed based on AMS 0.35mm CMOS technology. The receiver consists of an integrated photodiode, a transimpedance amplifier, a mixer, an IF amplifier and an output buffer. By treating the n-well in standard CMOS technology as a screening terminal to block the slow photo-generated bulk carriers and interdigitizing shallow p+ junctions as the active region, the integrated photodiode operates up to 4.9 GHz with no process modification. Its responsivity was measured to be 0.016 A/W. With multi-inductive-series peaking technique, the improved ReGulated-Cascade (RGC) transimpedance amplifier achieves an experimentally measured -3dB bandwidth of more than 6 GHz and a transimpedance gain of 51 dBW, which is the fastest reported TIA in CMOS 0.35mm technology. The 5 GHz Gilbert cell mixer produces a conversion gain of 11 dB, which greatly minimized the noise contribution from the IF stage. The noise figure and input IIP3 of the mixer were measured to be 15.7 dB and 1.5 dBm, respectively. The IF amplifier and output buffer pick up and further amplify the signal for post processing. The optical front end demonstrates a typical equivalent input noise current of 35 pA=pHz at 5 GHz, and a total transimpedance gain of 83 dB ohm whileconsuming a total current of 40 mA from 3.3 V power supply. The -3 dB bandwidth for the optical front end was measured to be 4.9 GHz. All the prototype chips, including the optical front end, and the individual circuits including the photodiode, TIA, mixer were probe-tested and all the measurements were taken with Anritsu VNA 37397D and Anritsu spectrum analyser MS2721A. 2007 Thesis (University of Nottingham only) NonPeerReviewed application/pdf en arr https://eprints.nottingham.ac.uk/10368/1/PhD_thesis_proust_19Oct07.pdf Li, Mengxiong (2007) 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS. PhD thesis, University of Nottingham. IC CMOS |
| spellingShingle | IC CMOS Li, Mengxiong 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title | 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title_full | 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title_fullStr | 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title_full_unstemmed | 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title_short | 5 GHz Optical Front End in 0.35um CMOS |
| title_sort | 5 ghz optical front end in 0.35um cmos |
| topic | IC CMOS |
| url | https://eprints.nottingham.ac.uk/10368/ |