2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms
This paper presents the design of a passive RFID tag antenna operating at 2.45 GHz. The electromagnetic simulation software called CST is used for design and simulation. A high gain (5.842dB), a good impedance matching with the microchip (-30.0 dB Return Loss) and a satisfactory read range performa...
| Main Authors: | , , , , , |
|---|---|
| Format: | Proceeding Paper |
| Language: | English |
| Published: |
2011
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://irep.iium.edu.my/18083/ http://irep.iium.edu.my/18083/1/1569490717.pdf |
| _version_ | 1848778138426802176 |
|---|---|
| author | Islam, Md. Rafiqul Abubeker , A. Yussuf Alam, A. H. M. Zahirul Ismail, Ahmad Fadzil Chebil, Jalel Khan, Sheroz |
| author_facet | Islam, Md. Rafiqul Abubeker , A. Yussuf Alam, A. H. M. Zahirul Ismail, Ahmad Fadzil Chebil, Jalel Khan, Sheroz |
| author_sort | Islam, Md. Rafiqul |
| building | IIUM Repository |
| collection | Online Access |
| description | This paper presents the design of a passive RFID tag antenna operating at 2.45 GHz. The electromagnetic simulation software called CST is used for design and simulation. A high gain (5.842dB), a good impedance matching with the microchip (-30.0 dB Return Loss) and a satisfactory read range performance (upto 5 m) was obtained. One approach of designing RFID tag is that the tag should be less sensitive to the various types of objects. The effects of obstacles on antenna’s characteristics have been investigated by placing the tag antenna against a metallic, rubber, glass and wood surfaces. Simulation results show slight variations which is within tolerance range.
Key words: RFID, Tag Antenna, CST
|
| first_indexed | 2025-11-14T14:57:07Z |
| format | Proceeding Paper |
| id | iium-18083 |
| institution | International Islamic University Malaysia |
| institution_category | Local University |
| language | English |
| last_indexed | 2025-11-14T14:57:07Z |
| publishDate | 2011 |
| recordtype | eprints |
| repository_type | Digital Repository |
| spelling | iium-180832021-01-13T03:43:26Z http://irep.iium.edu.my/18083/ 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms Islam, Md. Rafiqul Abubeker , A. Yussuf Alam, A. H. M. Zahirul Ismail, Ahmad Fadzil Chebil, Jalel Khan, Sheroz TK5101 Telecommunication. Including telegraphy, radio, radar, television This paper presents the design of a passive RFID tag antenna operating at 2.45 GHz. The electromagnetic simulation software called CST is used for design and simulation. A high gain (5.842dB), a good impedance matching with the microchip (-30.0 dB Return Loss) and a satisfactory read range performance (upto 5 m) was obtained. One approach of designing RFID tag is that the tag should be less sensitive to the various types of objects. The effects of obstacles on antenna’s characteristics have been investigated by placing the tag antenna against a metallic, rubber, glass and wood surfaces. Simulation results show slight variations which is within tolerance range. Key words: RFID, Tag Antenna, CST 2011-12-14 Proceeding Paper PeerReviewed application/pdf en http://irep.iium.edu.my/18083/1/1569490717.pdf Islam, Md. Rafiqul and Abubeker , A. Yussuf and Alam, A. H. M. Zahirul and Ismail, Ahmad Fadzil and Chebil, Jalel and Khan, Sheroz (2011) 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms. In: 2011 IEEE International RF and Microwave Conference (RFM2011), 12-14 December 2011, Seremban, Negeri Sembilan, Malaysia. http://mtc.uitm.edu.my/rfm2011/ |
| spellingShingle | TK5101 Telecommunication. Including telegraphy, radio, radar, television Islam, Md. Rafiqul Abubeker , A. Yussuf Alam, A. H. M. Zahirul Ismail, Ahmad Fadzil Chebil, Jalel Khan, Sheroz 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title | 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title_full | 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title_fullStr | 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title_full_unstemmed | 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title_short | 2.45 GHz passive RFID tag antenna mounting on various platforms |
| title_sort | 2.45 ghz passive rfid tag antenna mounting on various platforms |
| topic | TK5101 Telecommunication. Including telegraphy, radio, radar, television |
| url | http://irep.iium.edu.my/18083/ http://irep.iium.edu.my/18083/ http://irep.iium.edu.my/18083/1/1569490717.pdf |